Weißensberg
Dne 01.02.1647
Signace: Hans Gulielm von Blofeldt ing. fecit.
Autor: Blofeldt Hans Gulielm ing., kartograf
Katalogová čísla:
Sbírka Český Šternberk: 372/457
Vyobrazení a půdorys města Weissenburg v Norgau, které bylo císařskými a kurfiřtsko-bavorskými (vojsky) pod velením pana generála zbrojmistra z Fernemontu obléháno a dobyto dne 1. února 1647.
Abbildung und Grundrisz der Statt Weissenburg im Norgaw, wie solche von den Kays. und Churbayr. unterm Commando Herrn General-Feldtzeugmeistern vonn Fernemont belägert und erobert worden, den 1. Feber 1647.
Rytina velmi podrobně zobrazuje plán města Weissenburg s bližším okolím. Rytec opomenul provést detaily vnitřního města a věnoval pozornost jen hradbám a různým fortifikačním stavbám, které město obklopovaly. V krajině kolem města jsou porůznu malé oddíly vojska a skupiny stromů. Vlevo nahoře je bohatě zdobená kartuše, v níž je uveden shora citovaný německý vysvětlující text. Vpravo dole je umístěno obdélné pole s legendou: A–Z a 1–13.
Grafika zobrazuje jednu z posledních válečných epizod v Bavorsku, těsně před příměřím, jež uzavřel kurfiřt Maxmilián Bavorský se Švédy a Francouzi v Ulmu v březnu r. 1647. Weissenburg leží přibližně 30 km jižně od Norimberku. Ihned po švédském obsazení města odtáhli Švédové k břehům Bodamského jezera a zanechali ve Weissenburgu malou posádku. Císařští se mezitím přemístili do prostoru Čech. Vévoda Maxmilián Bavorský byl k uzavření příměří s nepřítelem donucen naprostou vyčerpaností své země, ale již na podzim téhož roku bylo Bavorsko opět angažováno ve válce. Zbývá dodat, že rozdíl v datu na obou rytinách zobrazující tutéž událost lze vysvětlit jednak tehdejším užíváním dvou kalendářů s časovou diferencí 10i dnů, jednak snad i časovým odstupem mezi oblehnutím Weissenburgu a jeho dobytím.