Augsburg
Dne 13.05.1646
Signace: Carl Friedrich Reich Gen. Quart. meister & Obrist del.
Autor: Reich Carl. Friedrich, Generalquartiermeister u. Obrist, kreslíř obrazů a plánů
Katalogová čísla:
Sbírka Český Šternberk: 364/353
Wilhelm Eduard Drugulin – Atlas historique Drugulin: 2240
Původní nákres osvobození města Augsburgu její výs. knížecí jasností Leopoldem Vilémem, arcivévodou rakouským a velícím generalissimem římsko-císařského veličenstva, dne 13. října 1646.
Eigentlicher Abrisz wie von ihr. Hochfürstl. Durchl. Leopold Wilhelm Ertzhertzogen von Ostereich der Röm. Kay. Mt. Gneralissimo etc. die Statt Augspurg entsetzt worden, den 13. Octob. 1646.
Na rytině je půdorys Augsburgu s opevněním a fortifikačními stavbami Švédů. Na jihu je postavení císařsko-bavorské armády. Směrem východním nad říčkou Bar je hořící městečko Freidberg. Vpravo nahoře je armáda švédsko-francouzská, obklopená několika hořícími vesnicemi. Vpravo dole je čtyřhranná ozdobná kartuše, v níž je německý nápis a legenda: A–Z. Dole je zakreslena orientační buzola.
Po porážce císařských u Jankova v zimě r. 1645 ujal se velení všech císařských branných sil bratr Ferdinanda III. arcivévoda Leopold Vilém. Švédský maršál Wrangel se po vleklých a obtížných jednáních s Francouzi konečně spojil a společně s nimi překročil Rýn a táhl na východ, aby si podrobil císařovy dědičné země rakouské. Toto tažení na východ bylo přerušeno poměrně dlouhotrvajícím dobýváním Augsburgu, jehož posádka se tvrdošíjně bránila. Arcivévoda Leopold, který se dal na pochod proti švédsko-francouzskému nájezdu, se náhle se svými jednotkami objevil dne 13. října 1646 u tísněného Augsburgu a vyprostil ho z nepřátelského obležení.