Amöneburg
Dne 19.06.1646
Signace: G. W. Kleinstratl. fecit.
Autor: Kleinsträtl G. W., Generalquartiermeister, vojenský kartograf
Katalogová čísla:
Sbírka Český Šternberk: 363/428
Wilhelm Eduard Drugulin – Atlas historique Drugulin: 2233
Původní nákres situace švédského polního ležení u Amönenburgu, jakož i dobytí téhož místa jeho excelencí panem polním maršálem Karlem Gustavemm Wrangelem dne 19. června 1646.
Eigentliche Delineation der Situation des Schwedischen Veldtlägers bey Amönenburg, wie auch die Einnehmung selbigen Orts durch Ihr. Excellenz Herrn Feldmarschallen Carol Gustau Wrangeln den 19. Juny 1646.
Na rytině je velmi podrobně a jemně kreslena situace území kolem města Amönenburgu v Hessensku. Město – jen schematicky načrtnuté – leží na vrchu. V okolí je mnoho obcí a osad označených jmény. Je tu i několik vojenských táborů a nastoupených oddílů. Císařský tábor je zakreslen na tisku vpravo nahoře. Na horní části rytiny je na zavinuté ozdobné stuze uveden německý vysvětlující text. Dole vlevo je obdélné pole s legendou: A–Z.
Jakmile došlo k spojení francouzských vojsk pod Turennem s švédskou armádou Wrangelovou, což bylo značně ztíženo vyskytnuvšími se názorovými konflikty mezi oběma vojevůdci, táhly obě spojené armády směrem k Bavorsku, aby odtud vnikly do dědičných zemí rakouských. Během tohoto tažení dostala se švédská vojska v čele s Wrangelem do blízkosti města Amönenburgu, ležícího nad říčkou Werrou v Hessensku. Ač v bezprostřední blízkosti leželi císařští, podařilo se Švédům dobýt Amönenburg dne 19. června 1646, což je zobrazeno na popsané mědirytině.